Freshers Week 2016

Fresher's Week 2016

The Athletic Union is here to do everything we can to give you the best sporting experience possible during your time at Exeter. Whether you’re competing at the highest level or trying a sport for the first time, we cater for all abilities.

The countdown to Fresher's Week has started, so it's time to start planning! We hope you enjoy your week and please remember to be respectful of the local community.

Time

Club

Location

Description

09:30:00 -  12:30 Climbing Club Forum Meet and Greet, and Trip Sign Up
10:00:00 - 12:00 Archery Club Sports Hall, Streatham Sports Park Taster Session
10:00:00 - 15:00 Canoe Club Bottom of Stocker Road Canoe Club Trip sign up and information stand
10:00:00 - 13:00 Clay Pigeon Shooting Club Forum Taster Session Sign-up
10:00:00 - 14:30  Tennis Club Tennis Café, Streatham Sports Park Squad Trials
10:00:00 - 12:00 Women's Football Club Rubber Crumb, Streatham Sports Park Taster Session
11:00:00 - 16:00 Korfball Club Grassed area by Northcote Theatre Welcome and Demonstration
11:00:00 - 13:00 Men's Cricket Club Sir Christopher Ondaatje Cricket Centre, Streatham Sports Park Taster Session
11:00:00 - 13:00 Men's Football Club Duckes Meadow, EX2 4SN Taster Session
11:00:00 - 15:00 Rifle Club Forum Meet, Greet and Taster Sign Up
11:00:00 - 12:00 Rowing Club Forum Exploration Lab 1 Question and Answer Session
11:00:00 - 15:00 Sailing Club Forum Taster Sign Up
12:00:00 - 15:00 Cheerleading and Gymnastics Club Grass outside Peter Chalk Centre Meet & Greet
12:00:00 - 13:00 Lacrosse Club Rubber Crumb, Streatham Sports Park Women's Taster Session
12:00:00 - 14:00 Women's Hockey Club Water Astro, Streatham Sports Park Club Trials
13:00:00 - 14:00 Athletics Club Queens LT6.2 Meet and Greet
13:00:00 - 15:00 Rugby League Club Forum Meet and Greet
13:00:00 - 15:00 Squash and Racketball Club Squash Courts, Streatham Sports Park Taster Session
14:00:00 - 16:00 American Football Club  Rubber Crumb, Streatham Sports Park Taster Session
14:00:00 - 16:00 Athletics Club Exeter Arena Athletics Stadium, Summer Lane, Exeter EX4 8NT Track and Field Taster Session
14:00:00 - 16:00 Cheerleading and Gymnastics Club Exeter Olympic Gymnastics Club, EX2 4JF Gymnastics Taster Session
14:00:00 - 16:00 Golf Club Vic Ambler Golf Centre, Streatham Sports Park Taster Session
14:00:00 - 16:00 Ultimate Frisbee Club Sports Hall, Streatham Sports Park Taster Session
14:00:00 - 15:00 Women's Cricket Club Sir Christopher Ondaatje Cricket Centre, Streatham Sports Park Taster Session
14:30:00 - 16:30 Men's Hockey Club Water Astro, Streatham Sports Park Trials
15:00:00 - 17:00 Tennis Club Covered Courts, Streatham Sports Park Beginners/Intermediates Taster Session
16:00:00 - 18:00 Men's Basketball Club Sports Hall, Streatham Sports Park Taster Session
16:00:00 - 18:00 Men's Rugby Union Club Rubber Crumb, Streatham Sports Park Taster Session
16:00:00 - 19:00 Trampoline Club  Lower Sports Hall, St. Luke's Campus Taster Session
18:00:00 - 19:30 Boxing Club Sports Hall, Streatham Sports Park Taster Session
18:00:00 - 19:30 Women's Basketball Club Sports Hall, Streatham Sports Park Taster Session

Time

Club

Location

Description

09:00:00 - 11:00  Table Tennis Club Sports Hall, Streatham Sports Park Taster Session
10:00:00 - 17:00 Canoe Club AS Watersports, Exeter Quay Taster Session
10:00:00 - 16:00 Caving Club Forum Caving Meet and Greet
10:00:00 - 16:00 Climbing Club Climbing Centre, Exeter Quay Indoor Taster Session
10:00:00 - 14:00 Golf Club Great Hall Piazza Golf Nets
10:00:00 - 12:30 Rifle Club Forum Meet, Greet and Taster Sign Up
10:00:00 - 11:30 Triathlon Club Russell Seal Fitness Centre, Streatham Sports Park Spinning Taster Session
11:00:00 - 12:00 Cycling Club Costa Coffee, Streatham Campus Meet & greet
11:00:00 - 12:00 Lacrosse Club Rubber Crumb, Streatham Sports Park Men's Taster Session
11:00:00 - 13:00 Men's Basketball Club Sports Hall, Streatham Sports Park Taster Session
11:00:00 - 15:00 Men's Football Club Duckes Meadow, EX2 4SN Trials
12:00:00 - 14:00 Surf Club Ram Bar Garden Taster & Sign Up
12:00:00 - 13:00 Taekwon-Do Club Great Hall Piazza Taekwondo Demonstration
12:00:00 - 14:00 Ultimate Frisbee Club Rubber Crumb, Streatham Sports Park Taster Session
12:00:00 - 16:00 Windriders Club Forum Piazza Taster Trip sign ups
12:30:00 - 15:00 Clay Pigeon Shooting Club Forum Taster Session Sign-up
13:00:00 - 15:00 Netball Club Sports Hall, Streatham Sports Park Taster Session
13:00:00 - 14:30 Sub Aqua Club Cornwall House Outdoor Pool Try Dive
14:00:00 - 16:00 Archery Club Great Hall Piazza  Meet and Greet
14:00:00 - 16:00 Korfball Club Covered Courts, Streatham Sports Park Taster Session
14:00:00 - 16:00 Squash and Racketball Club Squash Courts, Streatham Sports Park Taster Session
14:00:00 - 16:00 Tennis Club Great Hall Piazza Mini Tennis Taster
15:00:00 - 16:00 Athletics Club Bottom of Stocker Road Running Tour of Exeter
15:00:00 - 16:00 Boxing Club Sports Hall, Streatham Sports Park Taster Session - FEMALE only
15:00:00 - 16:00 Fencing Club Sports Hall, Streatham Sports Park Taster Session
16:00:00 - 18:00 Tennis Club Covered Courts, Streatham Sports Park Beginners/Intermediates Taster Session
16:00:00 - 18:00 Volleyball Club Sports Hall, Streatham Sports Park Indoor Taster Session
16:30:00 - 17:30 Badminton Club Ram Bar Meet and Greet
18:00:00 - 20:00 Badminton Club Sports Hall, Streatham Sports Park Taster Session
18:00:00 - 20:00 Golf Club Clifton Hill Driving Range EX1 2DJ Range Session
20:00:00 - 21:30 Karate Club Sports Hall, Streatham Sports Park Shotokan Taster Session

Time

Club

Location

Description

09:00:00 - 11:00 Badminton Club Sports Hall, Streatham Sports Park Taster Session
09:00:00 - 16:00 Climbing Club Haytor, Dartmoor Free taster trip to Haytor
09:00:00 - 11:30 Sailing Club Forum Taster Sign Up
09:00:00 - 18:00 Surf Club Polzeath Beach Taster Session
09:00:00 - 17:00 Windriders Club North Devon Wake Park, EX39 5RY Wakeboard Taster Trip
10:00:00 - 17:00 Canoe Club AS Watersports, Exeter Quay Taster Session
10:00:00 - 14:30 Tennis Club Tennis Café, Streatham Sports Park Squad Trials
10:30:00 - 12:00 Taekwon-Do Club Studio 3, Streatham Sports Park Taster Session
11:00:00 - 16:00 Caving Club Pridhamsleigh Cavern TQ13 7JJ Taster Session - Introduction to Caving
11:00:00 - 13:00 Men's Cricket Club Sir Christopher Ondaatje Cricket Centre, Streatham Sports Park Taster Session
11:00:00 - 15:00 Men's Football Club Duckes Meadow, EX2 4SN Trials
11:00:00 - 13:00 Netball Club Sports Hall, Streatham Sports Park Taster Session
11:00:00 - 18:00 Rifle Club Clifton Hill Rifle Range EX1 2DJ Taster Session
11:00:00 - 13:00 Table Tennis Club Great Hall Piazza Drop-in Session
11:00:00 - 12:00 Touch Rugby Club Rubber Crumb, Streatham Sports Park Taster Session
12:00:00 - 14:00 Golf Club Dawlish Warren Golf Club EX7 0NF Friendly Few Holes
12:00:00 -  14:00 Jiu Jitsu Club Great Hall Piazza Workshop
12:00:00 - 14:00 Rugby League Club Rubber Crumb, Streatham Sports Park Taster Session
12:00:00 - 12:40 Squash and Racketball Club Squash Courts, Streatham Sports Park Taster Session
12:00:00 - 13:00 Swimming Club Ram Bar Garden Meet and Greet
12:00:00 - 14:00 Women's Football Club Sand Astro, Streatham Sports Park Taster Session
12:00:00 - 14:00 Women's Hockey Club Water Astro, Streatham Sports Park Trials Call-backs 
12:30:00 - 13:30 Triathlon Club Meet at the bottom of Stocker Road Running Taster Session
12:40:00 - 13:20 Squash and Racketball Club Squash Courts, Streatham Sports Park Beginners Coached Taster Session
13:00:00 - 15:00 Cheerleading and Gymnastics Club Sports Hall, Streatham Sports Park Taster Session
13:00:00 - 16:00 Snooker and Pool Club All Stars Sports Bar, Sidwell Street Meet and Greet - Snooker Tournament
13:00:00 - 14:30 Waterpolo Club Cornwall House Outdoor Pool Outdoor Pool Taster Session
13:20:00 - 13:20 Squash and Racketball Club Squash Courts, Streatham Sports Park Intermediates Coached Taster Session
13:30:00 - 17:00 Clay Pigeon Shooting Club Ashcombe Adventure Centre, EX7 0QD Taster Session
14:00:00 - 16:00 Athletics Club Exeter Arena Athletics Stadium, Summer Lane, Exeter EX4 8NT Track and Field Taster Session
14:00:00 - 15:00 Lacrosse Club Rubber Crumb, Streatham Sports Park Mixed Taster Session
14:00:00 - 16:00 Swimming Club Indoor Pool, St Luke's Campus Taster Session
14:00:00 - 16:00 Ultimate Frisbee Club Flowerpots Playing Fields, EX4 1DH Taster Session
14:00:00 - 15:00 Women's Cricket Club Sir Christopher Ondaatje Cricket Centre, Streatham Sports Park Taster Session
14:30:00 - 16:30 Men's Hockey Club Water Astro, Streatham Sports Park Trials
14:30:00 - 17:30 Snowsports Club Ram Bar Meet and Greet
14:30:00 - 16:00 Triathlon Club Ram Bar Meet and Greet
15:00:00 - 16:30 American Football Club  Rubber Crumb, Streatham Sports Park Taster Session
15:00:00 - 17:00 Archery Club Sports Hall, Streatham Sports Park Taster Session
15:00:00 - 16:00 Riding Club Pieminister Meet and Greet and Taster sign up
15:00:00 - 18:00 Trampoline Club  Lower Sports Hall, St. Luke's Campus Taster Session
16:30:00 - 18:00 Ultimate Frisbee Club The Imperial, EX4 4AH Meet and Greet
16:30:00 - 18:00 Women's Rugby Union Club Rubber Crumb, Streatham Sports Park Taster Session
17:00:00 - 18:00 Fencing Club Sports Hall, Streatham Sports Park Taster Session
17:00:00 - 19:00 Table Tennis Club Sports Hall, Streatham Sports Park Taster Session
18:00:00 - 19:30 Boxing Club Sports Hall, Streatham Sports Park Taster Session

Time

Club

Location

Description

09:00:00 - 18:00 Surf Club Polzeath Beach Taster Session
09:00:00 - 17:00 Windriders Club North Devon Wake Park, EX39 5RY Wakeboard Taster Trip
10:00:00 - 12:00 Boxing Club Sports Hall, Streatham Sports Park Amateur Squad Trials
10:00:00 - 17:00 Canoe Club AS Watersports, Exeter Quay Taster Session
10:00:00 - 16:00 Caving Club Forum Caving Meet and Greet
10:00:00 - 16:00 Climbing Club Climbing Centre, Exeter Quay Indoor Taster Session
10:00:00 - 14:00 Golf Club Great Hall Piazza Golf Nets
10:00:00 - 12:00 Table Tennis Club Sports Hall, Streatham Sports Park Taster Session
11:00:00 - 15:00 Men's Football Club Duckes Meadow, EX2 4SN Trials
11:00:00 - 18:00 Rifle Club Clifton Hill Rifle Range EX1 2DJ Taster Session
11:00:00 - 15:00 Sailing Club Haven Banks Quay EX2 8DP Taster Session
12:00:00 - 13:30 Jiu Jitsu Club Sports Hall, Streatham Sports Park Taster Session
12:00:00 - 13:00 Lacrosse Club Rubber Crumb, Streatham Sports Park Men's Taster Session
12:00:00 - 13:00 Tennis Club Great Hall Piazza Mini Tennis Taster
12:00:00 - 15:00 Trampoline Club  St. Luke's Quad Demonstration
12:30:00 - 15:00 Polo Club Druids Lodge Polo Club, SP34UN Taster Session
13:00:00 meet Cycling Club Meet Streatham sports park Road taster ride
13:00:00 meet Cycling Club Mee Streatham sports park MTB taster session
13:00:00 - 16:00 Snooker and Pool Club All Stars Sports Bar, Sidwell Street 9 Ball Pool Taster Session
13:00:00 - 14:30 Sub Aqua Club Cornwall House Outdoor Pool Try Dive
13:00:00 - 14:00 Tennis Club Tennis Café, Streatham Sports Park Cardio Tennis Taster Session
13:30:00 - 17:00 Clay Pigeon Shooting Club Ashcombe Adventure Centre, EX7 0QD Taster Session
14:00:00 - 16:00 Korfball Club Covered Courts, Streatham Sports Park Taster Session
14:00:00 - 17:00 Polo Club Vaux Polo Club, TA13 5LP Taster Session
14:00:00 - 16:00 Ultimate Frisbee Club Sports Hall, Streatham Sports Park Taster Session
15:00:00 - 16:00 Athletics Club Bottom of Stocker Road Social Running Club
15:00:00 - 16:00 Waterpolo Club Ram Bar Meet and Greet
16:00:00 - 18:00 Men's Basketball Club Sports Hall, Streatham Sports Park Taster Session
16:00:00 - 17:00 Touch Rugby Club Rubber Crumb, Streatham Sports Park Taster Session
16:00:00 - 17:30 Triathlon Club Cornwall House Outdoor Pool Outdoor Swimming Taster Session
16:00:00 - 18:00 Volleyball Club St. Luke's Quad Grass Taster Session
18:00:00 - 20:00 Men's Rugby Union Club Rubber Crumb, Streatham Sports Park Taster Session
18:00:00 - 19:00 Women's Basketball Club Sports Hall, Streatham Sports Park Taster Session

Time

Club

Location

Description

09:00:00 - 17:00 Windriders Club Exmouth Kitesurf/Windsurf Beach Trip
10:00:00 - 12:00 Archery Club Sports Hall, Streatham Sports Park Taster Session
10:00:00 - 17:00 Canoe Club AS Watersports, Exeter Quay Taster Session
10:00:00 - 12:00 Snowsports Club Forum Exploration Lab 1 Meet the Committee and Q&A
10:30:00 - 12:00 Sub Aqua Club Indoor Pool, St Luke's Campus Try Dive
11:00:00 - 16:00 Caving Club Pridhamsleigh Cavern TQ13 7JJ Taster Session - Introduction to Caving
11:00:00 - 13:00 Men's Cricket Club Sir Christopher Ondaatje Cricket Centre, Streatham Sports Park Taster Session
11:00:00 - 15:00 Men's Football Club Duckes Meadow, EX2 4SN Trials
11:00:00 - 12:00 Taekwon-Do Club Ram Bar Meet and Greet
12:00:00 - 14:00 Cheerleading and Gymnastics Club Lower Sports Hall, St. Luke's Campus Taster Session
12:00:00 - 13:00 Lacrosse Club Rubber Crumb, Streatham Sports Park Women's Taster Session
12:00:00 - 13:00 Men's Basketball Club Sports Hall, Streatham Sports Park Taster Session
12:00:00 - 17:00 Squash and Racketball Club Squash Courts, Streatham Sports Park Freshers' Squash Tournament
12:00:00 - 14:00 Swimming Club Cornwall House Outdoor Pool Taster Session
12:00:00 - 16:00 Tennis Club Covered Courts, Streatham Sports Park Open Day
12:30:00 meet Cycling Club Streatham Sports park Social ride to Double locks
12:30:00 - 15:00 Polo Club Druids Lodge Polo Club, SP34UN Taster Session
13:00:00 - 14:30 Jiu Jitsu Club Studio 3, Streatham Sports Park Taster Session
13:00:00 - 16:00 Netball Club Sports Hall, Streatham Sports Park Trials
13:00:00 - 15:00 Riding Club Oaklands Riding School, EX2 9JA Taster Session
13:00:00 - 16:00 Snooker and Pool Club All Stars Sports Bar, Sidwell Street Meet and Greet - Pool Tournament
13:00:00 - 15:00 Ultimate Frisbee Club Rubber Crumb, Streatham Sports Park Taster Session
13:30:00 - 17:00 Clay Pigeon Shooting Club Ashcombe Adventure Centre, EX7 0QD Taster Session
14:00:00 - 15:00 Athletics Club Bottom of Stocker Road Middle/Long Distance Taster
14:00:00 - 16:00 Golf Club Vic Ambler Golf Centre, Streatham Sports Park Taster Session
14:00:00 - 16:00 Men's Hockey Club Water Astro, Streatham Sports Park Mixed Intramural Taster
14:00:00  Polo Club Vaux Polo Club, TA13 5LP Taster Session
14:00:00 - 18:00 Rowing Club Grass opposite Physics Building Pimm's Meet and Greet
14:00:00 - 16:00 Waterpolo Club Indoor Pool, St Luke's Campus Indoor Pool Taster Session
14:00:00 - 15:00 Women's Cricket Club Sir Christopher Ondaatje Cricket Centre, Streatham Sports Park Taster Session
14:00:00 - 16:00 Women's Hockey Club Water Astro, Streatham Sports Park Mixed Intramural Taster
15:00:00 - 16:30 American Football Club  Rubber Crumb, Streatham Sports Park Taster Session
15:00:00 - 18:00 Trampoline Club  Lower Sports Hall, St. Luke's Campus Taster Session
15:00:00 - 16:00 Triathlon Club Cornwall House Outdoor Pool Outdoor Swimming Taster Session
16:00:00 - 17:30 Karate Club Studio 3, Streatham Sports Park Shotokan Taster Session
16:00:00 - 18:00 Volleyball Club Sports Hall, Streatham Sports Park Taster Session
16:30:00 - 17:30 Triathlon Club Ram Bar Meet and Greet
16:30:00 - 18:00 Women's Rugby Union Club Rubber Crumb, Streatham Sports Park Taster Session
17:30:00 - 19:00 Boxing Club Studio 3, Streatham Sports Park Taster Session
18:00:00 - 20:00 Men's Rugby Union Club Rubber Crumb, Streatham Sports Park Taster Session
19:00:00 - 20:30 Taekwon-Do Club Studio 3, Streatham Sports Park Taster Session

Time

Club

Location

Description

12:00:00 - 15:00 Squash and Racketball Club Squash Courts, Streatham Sports Park Taster Session

10:00:00 - 16:00

Freshers' Squash

Main Hall, Streatham Sports Park

Club sign up

Time

Club

Location

Description

11:00:00 - 18:00 Volleyball Club Exmouth Beach session at Exmouth
12:00:00 - 15:00 Athletics Club Exmouth Beach Session
12:00:00 - 16:00 Snowsports Club Clifton Hill Dry Slope EX1 2DJ Taster Session & Meet the Committee
12:00:00 - 14:00 Squash and Racketball Club Squash Courts, Streatham  BUCS Squash Trials - Women
14:00:00 - 17:00 Netball Club Sports Hall, Streatham Sports Park Trials
14:00:00 - 15:00 Squash and Racketball Club Squash Courts, Streatham  BUCS Racketball Trials - Mixed
15:00:00 - 17:00 Rugby League Club Rubber Crumb, Streatham Sports Park Touch Rugby Tournament
15:00:00 - 17:00 Squash and Racketball Club Squash Courts, Streatham  BUCS Squash Trials - Men
17:00:00 - 21:00 Men's Cricket Club Sir Christopher Ondaatje Cricket Centre, Streatham Sports Park Intramural Taster
19:00:00 - 21:00 Badminton Club Sports Hall, Streatham Sports Park Taster Session